Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας news
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας news

Η πρωτεύουσα της Αιτωλίας... Οι κάτοικοί του θεωρούν πώς εδώ κτυπά η καρδιά της ορεινής Τριχωνίδας... Μπορείτε να μας διαβάσετε και στο http://thermo-greece.blogspot.com/
 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αρχίζουν οι εξετάσεις την Παρασκευή, καλή επιτυχία

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thermo_news
Admin
thermo_news


Αριθμός μηνυμάτων : 621
Points : 1477
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2008
Ηλικία : 37

Αρχίζουν οι εξετάσεις την Παρασκευή, καλή επιτυχία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρχίζουν οι εξετάσεις την Παρασκευή, καλή επιτυχία   Αρχίζουν οι εξετάσεις την Παρασκευή, καλή επιτυχία Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 9:38 pm

Αρχίζουν οι εξετάσεις την Παρασκευή, καλή επιτυχία

Αρχίζουν οι εξετάσεις την Παρασκευή, καλή επιτυχία Panelladikes
Αρχίζουν οι πανελλαδικές εξετάσεις, οπότε θα πρέπει να ευχηθούμε καλή επιτυχία στους ανταγωνιζόμενους μαθητές, θυμίζοντάς τους ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερο άγχος, καθώς η επίδοσή τους θα είναι -λίγο έως πολύ- ανάλογη της προετοιμασίας που έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια.

Θέλουμε επίσης να πιστεύουμε ότι τα θέματα θα είναι καλά και με ουσία, χωρίς να επιζητούν απομνημόνευση και «παπαγαλία’, αλλά κατανόηση, κριτική σκέψη ανάλυση και σύνθεση. Κάτι που συμβαίνει αρκετά τελευταία, τουλάχιστον στα θέματα της Φυσικής.

Βέβαια, οι εξεταζόμενοι θα πρέπει να απαντήσουν στο πλαίσιο της «ύλης» και σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού.

Ελπίζουμε ότι δεν θα εμπλακούν σε περιπέτειες όπως αυτή του φοιτητή στο παρακάτω ανέκδοτο:


Σε εξετάσεις Φυσικής σε κάποιο πανεπιστήμιο, ο καθηγητής εξέταζε τους φοιτητές του προφορικά και έναν έναν.

Περνάει ο πρώτος, του λέει ο καθηγητής:
– Είσαι σε ένα τρένο που κινείται με σταθερή ταχύτητα μέτρου v=100 km/h και κάθεσαι δίπλα στο παράθυρο. Ξαφνικά ζεσταίνεσαι. Τι κάνεις τότε;
Ο φοιτητής απαντάει:
- Ανοίγω το παράθυρο.

Οπότε του λέει ο καθηγητής:
- Ποια η αντίσταση του αέρα που αναπτύσσεται μετά το άνοιγμα του παραθύρου, ποια η μεταβολή της τριβής μεταξύ τρένου και γραμμών και τέλος ποια η νέα ταχύτητα του τρένου;

Ο κακόμοιρος ο φοιτητής μην ξέροντας να απαντήσει κόβεται. Αυτό συνεχίζεται με όλους τους φοιτητές ώσπου μπαίνει ο τελευταίος, ο οποίος είναι μεγάλο έτος.

Του λέει ο καθηγητής:
- Είσαι σε ένα τρένο που κινείται με σταθερή ταχύτητα μέτρου v=100 km/h και κάθεσαι δίπλα στο παράθυρο. Ξαφνικά ζεσταίνεσαι. Τι κάνεις τότε;
Οπότε ο φοιτητής του λέει:
- Βγάζω το σακάκι μου.

Ο καθηγητής του λέει:
- Ζεσταίνεσαι πολύ!
Φοιτητής:
- Ε τότε βγάζω και τη μπλούζα μου.

Καθηγητής:
- Ζεσταίνεσαι πάρα πολύ!
Φοιτητής:
- Ε βγάζω και το παντελόνι μου αν ζεσταίνομαι τόσο πολύ.

Καθηγητής:
- Μα μιλάμε καίγεσαι!
Φοιτητής:
- Ε τότε βγάζω και το σώβρακό μου, τι να κάνουμε.

Καθηγητής:

- Ωραία… Είναι κι ένας αράπης εκεί και αν το βγάλεις θα σε … Ακόμα θες να γδυθείς;
Φοιτητής:
- Κοιτάξτε κύριε καθηγητά εγώ προσπαθώ να πάρω πτυχίο εδώ και πόσα χρόνια και συνέχεια με κόβετε. Και ΟΛΟ το τρένο να με … εγώ το παράθυρο ΔΕΝ το ανοίγω!!


Καλή αρχή…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://thermo.forumgreek.com
 
Αρχίζουν οι εξετάσεις την Παρασκευή, καλή επιτυχία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας news :: Γενικά :: Τα νέα μας (Θέρμο-Αιτωλοακαρνανία-Ελλάδα)-
Μετάβαση σε: