Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας news
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας news

Η πρωτεύουσα της Αιτωλίας... Οι κάτοικοί του θεωρούν πώς εδώ κτυπά η καρδιά της ορεινής Τριχωνίδας... Μπορείτε να μας διαβάσετε και στο http://thermo-greece.blogspot.com/
 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Θ. Πορφύρης: «Με παροτρύνουν οι δημότες να συνεχίσω...»

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thermo_news
Admin
thermo_news


Αριθμός μηνυμάτων : 621
Points : 1477
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2008
Ηλικία : 37

Θ. Πορφύρης: «Με παροτρύνουν οι δημότες να συνεχίσω...» Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θ. Πορφύρης: «Με παροτρύνουν οι δημότες να συνεχίσω...»   Θ. Πορφύρης: «Με παροτρύνουν οι δημότες να συνεχίσω...» Icon_minitimeΚυρ Ιουν 20, 2010 2:51 pm

Θ. Πορφύρης: «Με παροτρύνουν οι δημότες να συνεχίσω...»

Θ. Πορφύρης: «Με παροτρύνουν οι δημότες να συνεχίσω...» Porfiris4
Βαδίζει ολοταχώς για την πέμπτη τετραετία ο Θ. Πορφύρης που θα είναι και πάλι υποψήφιος στο δήμο Θέρμου - Θέλαμε να μεγαλώσει ο δήμος, αλλά οι δημότες είναι εκείνοι που αποφασίζουν για το μέλλον τους”

Το γεγονός ότι το υπουργείο Εσωτερικών στο πλαίσιο του «Καλλικράτη», αποφάσισε να διατηρήσει το δήμο Θέρμου με τη σημερινή του μορφή και να μην τον συνενώσει με κάποιον άλλο δήμο, είναι θετικό, κατά την άποψη του δημάρχου Θόδωρου Πορφύρη, αφού, όπως λέει, το να διατηρηθούν οι δήμοι με τη σημερινή τους μορφή ήταν το ζητούμενο πολλών δημάρχων και τοπικών κοινωνιών.

«Καλό θα ήταν να γίνει μεγαλύτερος ο δήμος, όμως ήμουν της αρχής να μην πιεστεί κάποιος να συνενωθεί με το δήμο Θέρμου, διότι οι δημότες είναι εκείνοι που αποφασίζουν για το μέλλον των δήμων τους», επισήμανε ο κ. Πορφύρης και πρόσθεσε ότι ωστόσο υπάρχουν πολλά δημοτικά διαμερίσματα από όμορους δήμους που επιθυμούν να προσαρτηθούν στο δήμο Θέρμου, αφού βρίσκονται πιο κοντά και επιπλέον εξυπηρετούνται από αυτόν. Προφανώς ο κ. Πορφύρης αναφέρεται σε διαμερίσματα των δήμων Παραβόλας, Μακρυνείας και Πλατάνου, που ο αριθμός τους υπερβαίνει τα 12.
Το κατά πόσο βέβαια θα υπάρξει ανάπτυξη στον Καλλικρατικό δήμο, εξαρτάται, κατά τον κ. Πορφύρη, από την χρηματοδότηση. «Αν δεν υπάρξει χρηματοδότηση, το να μείνει ένας δήμος ως έχει δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Ο «Καλλικράτης» πρέπει να συνοδεύεται από τους απαραίτητους πόρους. Αυτό θα είναι η ανάπτυξη. Θα πρέπει να γίνουν έργα υποδομής», συμπληρώνει ο δήμαρχος.
Παράλληλα το γεγονός του χαρακτηρισμού του δήμου Θέρμου ως ορεινός δεν σημαίνει προς το παρόν τίποτα, αφού το υπουργείο δεν έχει αποσαφηνίσει τα πλεονεκτήματα που θα έχουν οι ορεινοί δήμοι. Έτσι και ο δήμος Θέρμου βρίσκεται εν αναμονή της εγκυκλίου που θα καθορίζει την μεταχείριση της οποίας θα τύχει, προκειμένου να προγραμματίσει τις επόμενες κινήσεις του σε επίπεδο έργων, καθώς οι ανάγκες είναι μεγάλες. Μέχρι στιγμής έχουν γίνει πολλά έργα στην περιοχή, όμως και οι ελλείψεις είναι επίσης πολλές. «Ανάγκες υπάρχουν πάντα και θέλουμε σίγουρα περισσότερα έργα», τονίζει ο δήμαρχος και εστιάζει τις ελλείψεις σε μηχανήματα που πρέπει να αποκτήσει ο δήμος, ευελπιστώντας ότι ο «Καλλικράτης» θα φροντίσει για μια περιοχή που διαθέτει ένα τεράστιο, αλλά προβληματικό, οδικό δίκτυο. Σε αυτό ακριβώς το σημείο στοχεύει και ο κ. Πορφύρης, στη βελτίωση δηλαδή της οδοποιΐας, αν και έχουν γίνει θετικά βήματα μετά από παρεμβάσεις της νομαρχίας. Το βασικότερο ζητούμενο όμως για το δήμο Θέρμου είναι η κατασκευή των αξόνων Θέρμο - Ναύπακτος και Θέρμο - Αγρίνιο.
Στο μεταξύ σε εκκρεμότητα είναι ακόμα και το θέμα της κατασκευής νέου σχολικού συγκροτήματος, για το οποίο ο δήμος διαθέτει οικόπεδο, ενώ σε ότι αφορά το παλιό κτίριο, εκπονείται από τη νομαρχία μελέτη αποκατάστασης των ζημιών που προκλήθηκαν από το σεισμό. Όσο για την ολοκλήρωση του μουσείου, το οποίο παρελήφθη προ διμήνου από το υπουργείο Πολιτισμού, υπάρχουν και για αυτό κάποιες εξελίξεις με την εκπόνηση της μουσειολογικής μελέτης από την αρμόδια αρχαιολογική υπηρεσία. Όσον αφορά τη χρηματοδότηση, ακόμα αναζητείται και όπως λέει ο κ. Πορφύρης αυτό αποτελεί υποχρέωση της πολιτείας, καθώς δεν μπορεί ένα τέτοιο έργο να μην ολοκληρωθεί.
Σε ότι έχει να κάνει με την εκ νέου υποψηφιότητα του κ. Πορφύρη, αυτή, όπως λέει ο ίδιος, είναι δεδομένη και μάλιστα κατέθεσε αίτημα υποψηφιότητας για το χρίσμα στο ΠΑΣΟΚ που είναι ο χώρος στον οποίο ανήκει. «Δεν εγκατέλειψα την ιδέα να είμαι υποψήφιος, όχι για αυτή καθΆ αυτή την υποψηφιότητα, αλλά γιατί όλοι οι δημότες με παροτρύνουν να συνεχίσω», λέει χαρακτηριστικά ο κ. Πορφύρης, και συνεχίζει: «Εγώ κατέθεσα την υποψηφιότητά μου γιατί ανήκω σε αυτό τον πολιτικό χώρο. Το ποιο θα είναι το αποτέλεσμα δεν το ξέρω. Νομίζω ότι έκανα το καθήκον μου». Πάντως γενικότερα έχει εκφραστεί ένα ενδιαφέρον και από άλλους υποψηφίους για τη διεκδίκηση του δήμου Θέρμου, ωστόσο το κλίμα που επικρατεί μέχρι στιγμής είναι ήρεμο.
(ΒΑΣΩ ΒΗΤΤΑ-aixminews)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://thermo.forumgreek.com
 
Θ. Πορφύρης: «Με παροτρύνουν οι δημότες να συνεχίσω...»
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας news :: Γενικά :: Τα νέα μας (Θέρμο-Αιτωλοακαρνανία-Ελλάδα)-
Μετάβαση σε: